Najpyszniejsze potrawy z antrykotu – czy warto po niego sięgnąć?


2 lutego 2020 Dominika 0 Comment , , ,

Antrykot już od wielu lat stanowi jeden z najszlachetniejszych rodzajów mięsa i choć nie każdy miał już okazję go spożywać, wynika to w głównej mierze z mylnej opinii na jego temat głoszącej, że jest on mięsem drogim, przeznaczonym wyłącznie dla koneserów. W odpowiedzi na tę mylną tezę możemy powiedzieć wprost: antrykot jest mięsem nie tylko wysokiej jakości, ale i po prostu tanim – jego cena nie odbiega znacząco od cenny innych tego typu wyrobów.

Czym tak właściwie jest antrykot i skąd się go bierze? Jest on mięsem, które otrzymuje się z tuszy wołowej (w tym przypadku ta część ciała wołu zwana jest “górnicą”) albo cielęcej (tutaj nosi ona nazwę “górki”). Stanowi mięsień ciągnący się wzdłuż kręgosłupa, przyrastający do kręgów piersiowych (od góry) i do żeber (od dołu), składającym się nie tylko z czystego mięsa, ale i tłuszczu i powięzi (co można stwierdzić już po samym fakcie, że jest on mięśniem). Co można zrobić przy użyciu antrykotu i czy warto zdecydować się na jego zakup? Na tym zamierzamy się skupić w tym artykule.

Dlaczego warto sięgnąć po antrykot?

Istnieje wiele powodów, dla których powinniśmy rozważyć sięgnięcie po antrykot – mięso wciąż dość mało popularne, głównie z powodu niewiedzy o jego właściwościach. Wśród nich można wyróżnić to, że:

  • jest bogaty w białko i wartości odżywcze – zawiera w sobie ogromne ilości białka i najmniej tłuszczu ze wszystkich rodzajów mięs dostępnych na rynku;
  • można go wykorzystać na wiele różnych sposobów – antrykot nadaje się do smażenia, pieczenia oraz grillowania, dzięki czemu ilość potraw, jakie możemy przyrządzić z jego udziałem jest naprawdę ogromna;
  • dobrze przygotowany, jest soczysty i delikatny – w rękach wprawionego kucharza antrykot jest w
  • posiada unikalny smak – antrykot jest jednym z rodzajów mięs, które wyróżniają się na tle innych swoim unikalnym i niepowtarzalnym smakiem, który sprawia, że wielu osobom ciężko jest sięgać po inne mięso po spróbowaniu właśnie jego.

Jakie potrawy można stworzyć na bazie antrykotu?

Nie bez powodu antrykot uważany jest za króla steków – to właśnie one są najchętniej z niego przygotowywane. Mięso to posiada specyficzną strukturę, która sprawia, że można doprowadzić do stopnia wysmażenia najbardziej odpowiadającego gustom odbiorców. Antrykot jest także używany jako zamiennik potraw znajdujących się w najbardziej standardowym menu obiadowym każdego polaka – można go użyć jako alternatywa między innymi dla schabowego, mielonego, a nawet flaczków z mięsem wołowym. Doskonale sprawdzi się również w postaci roladek, ale też sam w sobie, w otoczeniu odpowiedniego (właściwego dla naszego podniebienia) sosu.

Food obraz autorstwa timolina - www.freepik.com