Jakie potrawy można przygotować z antrykotu?


12 lutego 2020 Dominika 0 Comment , , , ,

Antrykot to mięso, które może stanowić świetny pomysł na obiad i swoistą odskocznię od najpopularniejszych w naszym kraju schabowych (https://ranozebrano.pl/product-3487-antrykot-woowy-na-piecze-ok-1kg). Dobrze przyrządzony, jest w stanie trafić w gusta nawet najbardziej wybrednych smakoszy. W naszym artykule zamierzamy przedstawić kilka przykładowych propozycji na dania z nim w roli głównej, choć oczywiście nie są one jedynymi opcjami – wszystko zależy bowiem od naszego kulinarnego gustu, oczekiwań oraz wyobraźni.

Czym tak właściwie jest antrykot?

W wielkim skrócie to ujmując, antrykot jest mięsem pozyskanym z długiego mięśnia biegnącego wzdłuż kręgosłupa, od dołu przyrastającego do żeber zwierzęcia, a od góry – do jego kręgów piersiowych. Może powstawać z tuszy wołowej lub cielęcej i od tego w dużej mierze zależy uzyskany smak końcowy.

Co można zrobić z antrykotu?

Antrykot to rodzaj mięsa, który da się poddać wszelkiej obróbce cieplnej. W związku z tym jego zastosowanie w kuchni potrafi być bardzo różnorodne i tak naprawdę uzależnione jest od tego, jaki końcowy cel chcemy w tym osiągnąć. Przykładowe potrawy, które jesteśmy w stanie uzyskać są między innymi:

  • Steki – to właśnie steki są czymś, z czego w dużej mierze słynie antrykot. Wszystko ze względu na strukturę mięsa, która pozwala na osiągnięcie każdego pożądanego stopnia wysmażenia, a przy odpowiednim przyprawieniu i podaniu potrafi zaskoczyć zarówno soczystością, jak i niesamowicie unikalnym smakiem.
  • Flaczki wołowe z antrykotem – z antrykotu można przygotować również wiele dań z kuchni polskiej – jednym z nich są flaki, czyli zupa mięsna, która właśnie dzięki antrykotowi jest w stanie zyskać na wyrazistości i unikalnym smaku.
  • Pulpeciki – odpowiednio dobrany sos, zmielony antrykot ułożony w pulpeciki – to danie, które stało się nieodzownym elementem menu wielu domów.
  • Roladki wołowe – cechują się bardzo dobrym smakiem, zwłaszcza w połączeniu z kluskami oraz odpowiednimi przyprawami oraz dodatkami, które pojawiają się w ich wnętrzu (może je stanowić chociażby ogórek kioszony).
  • Mielone – klasyczne mielone smakują zgoła odmiennie, jeśli są zrobione z antrykotu. Warto spróbować!

Podsumowanie

Antrykot jest jednym z tych rodzajów mięsa, które w wielu kręgach uchodzi za najdroższe. Zupełnie bezpodstawnie, gdyż jego cena nie wykracza znacząco ponad cenę innych rodzajów mięsa. Koneserzy i smakosze docenią jego delikatność i soczystość, a kucharze – wielość kombinacji, w ramach których można go wykorzystać. Jedno należy w tym wszystkim powiedzieć – antrykot lubi być królem na talerzu. W związku z tym to z niego należy uczynić produkt absolutnie dominujący i definiujący smak całej potrawy.

Food obraz autorstwa freepik - www.freepik.com