Antrykot i wszystko, co musisz wiedzieć na jego temat


22 lutego 2020 Dominika 0 Comment , , ,

Od bardzo dawna antrykot stanowi rodzaj mięsa doceniany przez koneserów dań właśnie mięsnych. Jego unikalny smak bierze się przede wszystkim z jego pochodzenia – uzyskuje się go bowiem z mięśnia biegnącego wzdłuż kręgosłupa, przyrastającego od góry do kręgów piersiowych, a od dołu do żeber. Co trzeba wiedzieć na jego temat i w jaki sposób wykorzystać go we własnej kuchni? Wszystko postaramy się zawrzeć w naszym krótkim poradniku.

Właściwości i cechy charakterystyczne antrykotu

Antrykot nie bez powodu jest bardzo chętnie wybieranym mięsem, wołowym lub cielęcym. Na tle innych jego rodzajów wyróżnia go między innymi:

  • unikalny smak – antrykot na tle innych miejsc wyróżnia się przede wszystkim swoim oryginalnym smakiem, którego nie sposób porównać do niczego innego;
  • zróżnicowane pochodzenie – w zależności od upodobań smakowych, może być mięsem wołowym lub cielęcym;
  • różnorodne zastosowanie – choć najczęściej pełni rolę potrawy grillowej, można go wykorzystać również do smażenia i pieczenia; jest mięsem, które upodobały sobie tysiące wielbicieli steków;
  • delikatność, soczystość i unikalność – dobrze przygotowany antrykot cechuje się niezwykłą delikatnością i soczystością; wystarczy wykorzystać odpowiednią przyprawę, aby wydobyć z niego jego unikalny smak – dobrze dobrany do niego sos oraz dodatki są w stanie stworzyć danie, które zapamiętamy na bardzo długo;
  • bogactwo wartości odżywczych – jeżeli postawimy na antrykot wołowy, możemy mieć pewność, że będzie on zawierał najmniej nasyconych kwasów tłuszczowych z wszystkich rodzajów mięs czerwonych; wbrew temu, co kazałyby sądzić pozory, antrykot zawiera również stosunkowo mało kalorii – zawiera za to bardzo dużo białka; jest też dobrym źródłem żelaza i witamin z grupy B.

Jak wykorzystać go w kuchni?

Antrykot jest rodzajem mięsa, które można bez problemu wprowadzić do swojej stałej diety – jest stosunkowo tani i prosty w przygotowaniu. Najczęściej wykorzystuje się go więc jako potrawa grillowa. Nie stosuje się go jako dodatek – on zawsze jest “królem” na talerzu. W związku z tym to do niego dobiera się wszelkiego rodzaju dodatki, w tym przede wszystkim odpowiednie przyprawy.

Z uwagi na swój unikalny smak, ludzie lubią okazjonalnie wprowadzać go jako główny element swojego obiadu – swoisty zamiennik schabowego. W niektórych zakątkach świata podaje się go w formie suszonej, czasem tworzy się z niego również pulpety, a sam w sobie znajduje zastosowanie również w soczystych pieczeniach i roladkach. Tak naprawdę można więc go wykorzystać dokładnie tak, jak inne rodzaje mięsa – z tym, że należy przy tym starać się wykorzystać jego unikalny smak i nietypową delikatność.

Food obraz autorstwa rawpixel.com - www.freepik.com